Печерний християнський скит в смт Ков’яги

Автор: Kovyagi  //  Категория: Видео, Полезное, Про Ковяги, Разное, Фото

Печерний християнський скит в смт Ков'яги

За словами місцевих старожилів, господар зруйнованого житлового будинку на початку ХХ ст. запрошував гостей відвідати підземелля безпосередньо з власного дому, де і розташовувався вхід.

Протягом другої половини ХХ ст. скит був переважно об’єктом інтересу дітлахів, проте через його високу аварійну небезпечність вхід до нього двічі засипався їх батьками власноруч, наявним поряд ґрунтом. Ці свідчення частково підтверджуються датуванням сучасних «графіті». Методика: Здійснено класичне археологічне натурне обстеження, фотофіксація та знято план скиту. Враховуючи стан об’єкту – нерівні підземні галереї із завалами ґрунту, що у багатьох частинах не дозволили здійснити топозйомку із використанням електронних нівеліра або теодоліта, план знято за допомогою рулеток, прямокутників та компасу.

Печерний християнський скит на Гугл картах.

Опис: Доступна до огляду частина виглядає наступним чином. Підземні споруди являють собою три галереї, що йдуть під прямим кутом одна до одної. В галереях є бічні відгалуження. Ходи вирублені в шарі глини або суглинку. Порода однорідна по всьому простору споруди, тріщини у стінах практично відсутні, але в деяких місцях виявлено окремі фрагменти склепінь, арок та колон. На склепіннях наявні сліди обробки будівельним інструментом (ймовірно киркою).

Карта Печерний християнський скит у смт Ков'яги

Загальна довжина доступних ходів близько 38 м, середня висота – 1,7 м (мінімальна – 1,5 м, максимальна – 2,0 м). Середня ширина галерей приблизно 0,7–0,8 м. Склепіння ходів і кімнат мають циркульні обриси. Стіни печери і стеля – гладкі (ручна обробка), переважно пофарбовані у синій колір, містять численні графіті, датовані 1960-ми, 1981-83, та 2008-09 роками. Склепінчаста стеля і ніші закопчені, зі слідами розпалу багать. Артефакти (церковне начиння, книги) не виявлені. Вхід, знайдений археологами, являє собою провал завдовжки 1,1 і завглибшки 1,6 м, що виник внаслідок обвалення ділянки поверхні. Новоутворена яма дозволяє потрапити у вузьку галерею завдовжки близько 10 м, орієнтовану вздовж осі північ-південь.

Каплиця є невеличкою кімнатою, орієнтованою по осі захід-схід, і має розмір 1,0 на 2,0 м, висота склепіння – до 1,5 м. Вхід розташований в центрі північної стіни. Праворуч та ліворуч від входу намічені дві невисокі півциркульні ніші. Їм відповідають три ніші, розташовані у південній стіні. Південна стіна розділена на два яруси: у нижньому ярусі знаходяться три вже згадані ніші, у верхньому – єдина ніша, яка розташована на одній осі з центральною нішею нижнього ярусу. У ній знаходиться рельєф із зображенням Богоматері з немовлям.

У середині збереженої та доступної для огляду частини також зафіксовано коридор, що веде у другий підземний ярус скиту, проте він завалений майже від самого початку. Вжиті заходи щодо збереження: Про виявлення та обстеження об’єкта з метою його захисту та забезпечення охорони було одразу проінформовано Голову Валківської райдержадміністрації О.М. Холодного, віце-губернатора з питань охорони культурної спадщини В.В. Савіна, губернатора Харківської області М.М. Добкіна та співробітників Управління культури і туризму ХОДА, всім були передані відповідні графічні та фотоматеріали влітку 2013 р. Проте на даний час вказаний об’єкт все ще не включено до жодного реєстру нерухомих пам’яток архітектури, історії або археології.

Посилання:
ФОНД СОДЕЙСТВИЯ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫМ ИССЛЕДОВАНИЯМ «ДЕТИ ПОДЗЕМЕЛЬЯ». 28.05.2015

Печерний християнський скит в Ков`ягах охоронятиме поліція.

Тэги: , , , , , , , , , , , ,

Поделись с друзьями:

Написать коментарий