Погода сейчас

Автор: Kovyagi
Метеостанція Ков’яг(Температура, Вологість, Тиск, PM2.5, PM10)

Архів погоди за рік.
Архів якості повітря з 2022 по сьогодні.

Температура за 24 години, °C

Температура за тиждень, °C

Вологість за 24 години, %

Вологість за тиждень, %

Тиск за 24 години, hPa

Тиск за тиждень, hPa

Пил PM10, PM2.5 за 24 години, µg/m³

Пил PM2.5 за тиждень, µg/m³

Справка по PM10 та PM2.5
Particulate matter (PM) це мікроскопічні тверді частинки. Фактично — це все в повітрі, що не є газом, і складається з величезного різноманіття хімічних сполук та матеріалів, деякі з яких можуть бути токсичними. Через невеликий розмір багатьох частинок, що утворюють РМ, деякі з цих токсинів через дихання можуть потрапляти в кров і транспортуватися по всьому тілу, осідаючи в серці, мозку та інших органах.

Тому вплив PM може призвести до серйозних наслідків для здоров’я, особливо для вразливих груп людей, таких як молодь, люди похилого віку та люди з проблемами дихання.

Тверді частинки класифікуються за розміром. На сьогоднішній день у країнах ЄС та США, де уряди опікуються здоровям громадян, проводится вимірювання концентрацій PM, де частинки мають діаметр менше 10 мкм (PM10) і діаметр менше 2.5 мкм (PM2.5). Також законодавством встановлено гранично допустимі норми кількості цих частинок у повітрі.

В залежності від концентрації (мкг/м3) PM у повітрі визначають індекс якості повітря.

Індекс якості повітря PM2.5 PM10
Добрий 0-30 0-50
Задовільний 31-60 51-100
Шкідливий для групи ризику 61-90 101-250
Шкідливий 91-120 251-350
Дуже шкідливий 121-250 351-430
Небезпечний 250+ 430+

Частинки PM можуть долати великі відстані в атмосфері — вони переносяться вітрами на сотні кілометрів. Невелика частка PM надходить із природних джерел, таких як пилок та морські бризки. Ще частна надходить із сусідніх країн. Однак основна частина концентрацій PM в Україні надходить з місцевих антропогенних джерел, таких як викиди від спалення палива (промислові підприємства, пожежі у лісових масивах, автотранспорт), знос шин та гальм (колодок та гальмівних дисків) транспортних засобів.

У містах підвищення концентрацій PM зазвичай спостерігається біля доріг зі жвавим автомобільним трафіком та у безпосередній зоні підприємств-забруднювачів у залежності від напрямку та швидкості вітру. Дуже забруднене повітря буває саме у ті дні, коли вітру немає взагалі (штиль), або вітер дуже слабкий. Тоді у приземному шарі відбувається швидке накопичення частинок забруднення, що не виносяться у верхню атмосферу та за межі населеного пункту. Повітря може мати запах гарі, зменшується видимість, спостерігається смог чи імла. Також можна вважати забрудненим повітря у містах під час серпанку чи туману. Мікроскопічні крапельки води, що літають у повітрі під час туману, вже не є чистою водою. Вони можуть складатися з розчину шкідливих хімічних речовин, що потрапляють в краплі із забруденого автотранспортом повітря. Адже туман зазвичай буває при дуже слабкому вітрі, а найчастіше — під час штилю.

Як зменшити вплив на здоров’я?
Оскільки потенційними місцями підвищеної забрудненості повітря є автомобільні дороги, потрібно намагатися уникати прогулянок та занять спортом вздовж доріг. Автомобіль, яким ви користуєтеся, повинен мати фільтр салону, а вікна автомобіля повинні бути завжди зачиненими. Бажано мати вугільний фільтр, який затримує дрібні частинки та нейтралізує гази. Потрібно регулярно спостерігати за рівнем забруднення повітря у місті. На основі даних про якість повітря приймати рішення про заняття спортом чи прогулянку на вулиці. Доцільним є придбання власного сенсора забруднення, та встановлення його біля своєї оселі. Слідкуйте за вітром. Вітряна погода — це чисте повітря у місті. А штиль нехай вас насторожить, і ви перевірите рівень забруднення, що виміряли сенсори. Якщо недалеко є підприємство-забруднювач, враховуйте напрямок вітру. Поцікавтесь, де у вашій місцевості є таке підприємство (завод, котельня тепломереж та ін).

Джерело справки https://meteopost.com/info/PM/

Поделись с друзьями: